Strana PRO a její šance

Včera (6. 4. 2023) jsem byla v Olomouci na besedě s Jindřichem Rajchlem a ještě před začátkem se objevil průzkum SANEPu, kde má strana PRO 6,4 % volebních preferencí. Když jsem viděla tu sílu lidu, která si lídra PRO přišla poslechnout, nedivím se tomu. To nejsou nijak vytuněná čísla. To bych spíš věřila, že realitě neodpovídají preference ODS nebo Pirátů.
7. 4. 2023 10:30 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/807

Na úvod si řekněme fakta. Strana PRO a především její předseda se na opoziční scéně etablují už pár let. Základy strany byly položeny v době covidu, protože segregace lidí, kteří se odmítali podvolit nefunkčním vládním opatřením, bila do očí. Vlastenecká scéna se přeformátovala a dala prostor vzniku nových uskupení. Pana Rajchla jsem si zapamatovala díky jednomu živému přenosu z úřadu, kde zastupoval člověka, který si nechtěl nasadit roušku - trvalo to několik hodin a obdivovala jsem jeho výdrž a neústupnost. Nešlo jen o covid, šlo o lidská práva, spravedlnost a dodržování základních ústavních zákonů. Vedle věčných "vysílačů" signálů, kteří si svou "vlasteneckou" živnost postavili na živých vysíláních, aktivity pana Rajchla a lidí okolo něho, nabíraly na důraznosti. Slova nestačí, potřebujeme činy.

Energetická krize byla dalším prostorem, kde se mohli vyprofilovat odborníci a praktici. Ukrajinská válka zase umocňuje důležitost hájení národních zájmů. To vše správně akcentují ve straně PRO. Jejich řešení jsou pragmatická a zvolili i cestu, která je z hlediska PR správná. Protože - nedělejme si iluze, mít slušný obraz ve společnosti je důležité. Jaký smysl má nabíhat si na vidle, malovat si terče na čelo a nechat se odstřelit ještě před tím, než budete mít šanci něco ovlivnit? Holt žijeme v době mediální a klipovité, voliči naskakují na cokoliv a jsou schopni volit proti vlastním zájmům, protože marketing.

Strana PRO a pan Rajchl se rozhodli sjednotit protivládní odpor tím, že uspořádají profesně kvalitně připravenou akci a protivládnímu odporu dají směr a sílu. Bohužel pan Vrábel nebyl schopen toto udělat a je dobře, že na jeho aktivity navázal někdo, kdo se může opřít o nějakou strukturu a s jasným cílem a směrováním.

Z mého pohledu udělala strana PRO jedinou chybu - zbytečně se zamotala do odsouzení lidí, kteří měli nějaké nášivky na rukávu. Jistě v zájmu distancovat se od "proruských" nálepek. Pokud ale ctíme presumpci neviny a svobodu slova, nelze trestně stíhat člověka za schvalování genocidy, když neexistuje žádný závazný akt, který by genocidu definoval. Dokonce existuje usnesení OSN, které vyhlásilo, že pro genocidu prováděnou Ruskem na Ukrajině nejsou důkazy. Podle mého soudu to bylo zbytečně razantní a odporuje to odmítání dvojích metrů.

Nicméně na besedě se pan Rajchl jasně vyjádřil ke kolektivní vině. Razantně odmítl chování ministryně Černochové vůči olympijskému vítězi Svobodovi. Odmítl i snahy zamezit účasti ruských sportovců na olympiádě. No, řeknu to stručně - nenabyla jsem dojmu, že by pan Rajchl podlehl rusofobním náladám a ustupoval mainstreamu. Naopak. O to víc je pro mě jejich tiskovka, kde se drsně vymezovali vůči tomu chlapíkovi se zetkem na rukávu nepochopitelná a stále ji považuji za přestřelenou.

Přestože mám na účtu omezení, začali se pod fotkou z besedy neomylně rojit komentáře lidí, kteří dští na pana Rajchla síru a vytvořili si z něho terč pro otrávené šípy nenávisti. Podle nich je PRO pro setrvání v EU a v NATU. Dedukují tak z pár vět jejich místopředsedy. No, já bych to tak asi neřekla, ale naprosto chápu jediné. Ještě před tím, než začalo PRO nabírat na síle, jsem dospěla k poznání, že cílem by neměl být CZEXIT. Prostě na něco takového nemáme sílu. Bojovat s byrokratickou mašinérií, která se bude logicky bránit, by bylo vyčerpávající. My ale potřebujeme sílu na jiné, důležitější boje. Přesvědčit lidi, že hájit národní zájmy je NORMÁLNÍ. Přesvědčit je, aby po politicích hájení národních zájmů vyžadovali a nesmíiřovali se s pozicí otroků. Jde o budoucnost našich dětí a vnoučat. Mnoho můžeme udělat v rámci EU - pravomocí, jak si uspořádat věci doma, máme dost. Tady musíme začít. A až bude společnost dost silná, můžeme se pustit i do CZEXITU, pokud se ovšem EU sama do té doby nerozpadne.

Absolutně nechápu ty lidi, kterým dělá dobře kopat do člověka, který obětuje svůj čas, je připraven se profesně zlikvidovat, vystavuje útokům svou rodinu a blízké a prokazatelně za jeho slovy stojí i činy (obhajoba lidí, které stíhá nespravedlivě státní moc). Na rovinu říkám, že si je všechny budu vyhazovat z přátel a pokud budou agresivní a vulgární, budu je i blokovat. Šíří jen zlo, nenávist a pomluvy. Proč svoje úsilí nezaměří na ty, kteří špatnou politikou ničí naši zem? Proč neplivou své jedovaté sliny na politiky pětikoalice? Naštěstí těchto lidí ubývá a jejich vliv slábne... Nicméně chápu, že je dost lidí už po minulých prohrách ve frustraci. Ale není řešením, každý slibný projekt dusit už v zárodku. Je to jak s ženou, které zlomil srdce jeden muž a ona už nedůvěřuje muži žádnému. Dost kontraproduktivní a omezující.

Je tu ale i druhý extrém. Situace je tak špatná, že mnoho lidí, kteří nevidí východisko, se nekriticky upínají na ty, kteří se s tím snaží něco dělat. A znovu musím upozornit na velké nebezpečí - každý lídr, kterého obklopí houf fanoušků a především fanynek - je v ohrožení. Může podlehnout velikášství a vznést se do oblak. Viděla jsem to v Bloku proti islámu, viděla jsem to u Volného bloku, viděla jsem to u pana Vrábela. Pan Rajchl zatím vypadá více odolně a pokud nepodlehne, máme šanci, že tu konečně někdo bude schopen opoziční tažení dotáhnout do konce. V tomto mu držím palce. 

P.S.: Kdo můžete, jeďte na demošku, je to důležité!
 

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.