Slovensko, moje láska...

Od roku 1986 až do roku 1994 jsem žila na Slovensku. A byla jsem aktivním občanem. V Žilině jsme po roce 1989 začali vydávat kulturně-politický časopis, s přáteli jsem hned po revoluci začali organizovat různé kulturní akce a užívali jsme si nově nabyté svobody.
26. 3. 2024 11:19 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/870

Zároveň jsme byli svědky nástupu nacionalismu, který vedl až k rozdělení republiky. Už tehdy jsem se mohla konfrontovat s mediálním obrazem dění na Slovensku, který se často lišil od skutečné reality. Díky bohu, že Václav Klaus situaci dobře přečetl a s Vladimírem Mečiarem se dohodl na pokojném rozdělení republiky.

V minulosti se vztahy mezi našimi dvěma zeměmi normalizovaly a ono pokojné rozdělení k tomu velmi přispělo. A to pevné lidské propojení tady stále je. Ostatně otec mých dětí je Slovák a jedno z mých dětí se narodilo v Žilině a má slovenskou národnost. To žádná vláda nezničí.

Dění na Slovensku sleduju a jak jsem přehodnotila mnohé události, které se staly u nás, musela jsem přehodnotit i mnohé, co se dělo na Slovensku. Jako správný „intelektuál“ jsem nesnášela Mečiara a stejně tak jsem odsuzovala politiku Smeru a Roberta Fica. Fandila jsem Dzurindovi a slovenské "pravici", ale s nástupem premiérky Radičové jsem začala nahlížet na dění i z jiných úhlů pohledu. Dnes si už nejsem tak jistá svými tehdejšími postoji a je mi naprosto jasné, že jsem se mýlila i ohledně Mečiara i ohledně Fica. Určitý typ sebevědomé a suverénní politiky totiž trpí jistou „odpudivostí“, kterou produkují samotní její politici. Vidíme to i u nás, dobré postoje jsou zabalené do nesympatického obalu. Opoziční politici si často myslí, že pravda stačí a není nutné ji dělat líbivou a přístupnou pro voliče mimo jejich názorovou bublinu.

Robert Fico to ale překonal. Jeho strana, jeho kolegové, a i on sám působí velmi sebevědomě, profesionálně a klidně. Všichni mají dobré vystupování, emocím podléhají velmi uměřeně a jejich aura je pevná a sebevědomá. Dnes jsem si poslechla rozhovor Jany Bobošíkové se slovenským ministrem zahraničí Blanárem a jen jsem si svůj dojem potvrdila. Neřekl nic, s čím by se nedalo souhlasit a jeho slova byla jasná, ale nikoho neurážející. Tak má vystupovat ministr suverénní země. Smutné je, že setkání ministra Blanára s ruským ministrem zahraničí Lavrovem odsoudila všechna naše média, ale kdo z nich si pozval k vyjádření ministra Blanára? Zase to zůstalo na alternativních médiích.

Slovensku fandím a doufám, že zvládnou překonat kletbu slabých prezidentů a zvolí si silnou politickou osobnost, která bude hájit zájmy svých občanů v souladu s vládou a s většinovým přáním obyvatelstva. Doufám, že se tak Slovensko stane pro naši zemi příkladem, jak se suverénní politikou získat většinovou podporu obyvatel a stane se i příkladem, jak takovou politiku nekompromisně uplatňovat. Slováci v čele s Ficem to dělají dobře. To zjistíte, když se nebudete spoléhat na povrchní referování našich médií. Nezbývá mi než závidět.

Jestli se naši voliči nevzpamatují a dál budou volit hysterické fanatiky bez zodpovědnosti k občanům, mohlo by se stát Slovensko dobrou alternativou pro všechny, kdo nebudou zvládat život v zemi plné fanatismu. Je lepší emigrovat na Slovensko než do zemí, kde je jazyková bariéra. Ale snad se to nestane a i my u nás dáme přednost rozumu před zaslepeným ideologickým fanatismem.

Další články, blogy, videa

Sledovala jsem vyhlášení voleb se svou téměř osmdesátiletou maminkou a dobře jsme se bavily. Zajímavé bylo sledovat, kdo se jak ke svému úspěchu či...
Podle posledních oficiálních údajů začal prudce růst počet diagnostikovaných rakovin na 100 000 obyvatel. Jistě je na místě se nad strmým růstem...
Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.