Skutečné informace o válce nehledejte v našich médiích

Náš nový prezident dává rozhovory a rozšafně nám sděluje své postoje, které v kampani taktně zamlčoval. No, vždyť se ho novináři neptali. Ukrajinu podporuje plnou silou svého mandátu a říká, že tam máme posílat všechny možné zbraně, protože Ukrajina musí ruské vojáky vyhnat. Zní to odhodlaně a jistě s ním většina jeho voličů i souhlasí. Proto ho asi také volila. Jenže...
1. 2. 2023 10:12 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/793

Nadšení a odhodlaní ochránci Ukrajiny - včetně našeho nově zvoleného prezidenta - nemají přesné informace o skutečném dění na válečné frontě. Naše média přebírají ukrajinskou válečnou propagandu bez jakékoliv korekce a snahy si ji aspoň minimálně ověřit. Jejich zprávy se blíží spíše referování o představách než přinášení faktů. A jak známo, těžko můžete řešit problém, když si ho neumíte ani reálně pojmenovat.

Když chcete vidět skutečné dění, musíte se obrátit k médiím mimo naši republiku. Musíte hledat novináře, kteří svým referováním prokazují, že nejsou fanouškem žádné strany konfliktu. Když někdo přináší nezkreslené informace, neznamená to, že je proruský! Protože tak nezaujaté zpravodajství označují naše mainstreamová média a vehementně také proevropští politici.

O čem hovoří například francouzský investigativní novinář Régis Le Sommier? Na jaře dostal zakázku od velkých novin Le Figaro a vydal se na Ukrajinu. Připravil sérii reportáží o Francouzích, kteří odešli bojovat na Ukrajinu. Své dojmy sdělil ve vysílání SudRadia (pořad André Berkoffa, vysíláno 26. 1. 2023).

Podařilo se mu dostat na druhou stranu fronty a byl s ruskou brigádou dobrovolníků-veteránů na linii Kremennaja-Svatovo severně od Bachmutu. Hovoří o tom takto: "Proti nám stál prapor „Kraken“, ve kterém pouze 40 % osazenstva tvořili Ukrajinci, 60 % byli cizinci, většinou Poláci z elitních brigád. Jak na jedné, tak na druhé straně fronty jsou elitní jednotky. Bojuje se tam proto urputně, Rusové se snaží odříznout důležité dopravní cesty, protivník se brání. Deset dní, které jsem strávil v první linii, bylo deset dní v opravdovém pekle…"

Cítíte ten rozdíl? Naši novináři se nesnaží dostat na druhou stranu, jen pohodlně přebírají ukrajinskou propagandu, což pochopitelně a nutně zkresluje pohled na dění. Jak tedy můžeme dělat správná rozhodnutí, když nevycházíme z přesných informací? Nemůžeme...

Novinář se dělí o své dojmy, které ho překvapily: "Možná jsme si my na Západě v určitém okamžiku přestali vážit těch 20 milionů Rusů, kteří zemřeli ve II. světové válce. Podcenili jsme dopad, který tato největší tragédie měla na ruskou duši. My na Západě mluvíme o 300 000 mobilizovaných Rusů. S některými z nich jsem strávil hodiny. Ano, nestřílí moc dobře, ve velení je nepořádek. Ale přesto – hned jsem se přistihl, jak si v duchu říkám: tak tohle je Rudá armáda! Ta ze 40. let minulého století, která šla, jedna lidská vlna za druhou, a v konečném důsledku zahnala Němce zpět do Berlína."
Novinář popisuje vojenskou taktiku, upozorňuje na celkovou převahu Rusů a na jejich dobrou strategii, které mohou ukrajinské jednotky jen těžko čelit. A to vše je podpořeno odhodláním a nasazením vojáků, které překonává nedostatky ve velení či zásobování. Na straně Rusů je skutečná odhodlanost bránit hodnoty.

Novinář dále říká: "Ale co mě zarazilo byl postoj mladých vojáků. Mluvil jsem s klukem, studentem fakulty cizích jazyků, bez jakýchkoliv vojenských zkušeností, ale rozhodl se jít na frontu. A jeho postoj k tomu, co se děje, je proruský, ale moderní. Je mu zřejmé, že Rusko absolutně nechce dobýt ani Polsko, ani Francii. „Bojuji za naše děti, za svůj způsob života a váš způsob života my nechceme, se všemi vašimi LGBT,“ říká mi. Jen předávám jeho slova. Dá se toho říct hodně, ale když to maximálně zjednodušíme, tak očima Rusů vypadá situace takto. Rusové říkají: “Jsme my a jste vy. Váš svět je pro vás, náš svět je pro nás. Přišli jste k nám zničit naše životy, a jestli tedy chcete, dostanete válku.”

Cítíte ten rozdíl? Ukrajinci prchají ve velkém ze své země, aby nemuseli bojovat, Rusové ale za svou zemi naopak odhodlaně bojují. Není v tom něco špatně? Čí je tedy ta válka? Ukrajinců asi ne... Je to válka Západu proti Rusku. A ještě upřesním - válka západního kapitálu, válka západních ideologií, ne válka lidí ze Západu. Ukrajinci to poznali a proto prchají ze své země a brání se odvodům.

Naše média a naši politici ten konflikt prezentují úplně pokrouceně a jen využívají protiruských nálad, které zakrývají skutečnou podstatu. Když se pídíte po dalších informacích, které se týkají zbraní a strategie, dozvíte se, jak nesmyslná ta válka je, jak ji Západ nemá šanci vyhrát. Nejen kvůli jasnému odhodlání Ruska, které je v pohledu na konflikt jednotné. Ale i kvůli špatné strategii Západu, kvůli nekvalitním zbraním, a také kvůli špatným motivům té války.

Když budeme eskalovat konflikt, zničí nás to, protože Rusko neustoupí a podle všeho si trpělivě a bez zásadních ztrát jde za svým. V konečném důsledku se jen prodlužuje agónie, ničí se Ukrajina, lidé zbytečně umírají a naše ekonomika kráčí ke zkáze.

Přehlížet to a ignorovat realitu vede jen ke katastrofě. Ale zvykejme si, národ si takovou cestu opakovaně zvolil...
 

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.