O falešných neznámých v pandemické rovnici

Když chcete analyticky přesně vyřešit rovnici s několika neznámými, musíte si je správně definovat. V naši situaci řešíme šíření nemoci, stav zdravotnické péče a vybavení nemocnic. To jsou faktory měřitelné, spočitatelné. Ale jak jsme si definovali samotnou nemoc? Známe ji dostatečně? Nezkresluje nám její neznalost výpočet celé rovnice?
25. 3. 2020 11:19 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/546

Někdo v minulých dnech obvinil některé zlehčovatele situace okolo virové nákazy z neznalosti matematiky. Jenže to je špatná úvaha. Většina těch, kteří varují před drakonickými opatřeními, jen prostě mají lépe zmapovanou neznámou okolo nemoci samotné. Ostatně o ní se jen málo mluví – většina občanů včetně médií a politiků se chovají jako kdyby vzduchem létal smrtící vir, který kosí nakažené rychleji, než smrtka sekne kosou. Ale je to tak?

V tomto ohledu je stále ve veřejném prostoru málo informací a když se tam nějaké věcné popisy mechanismu nemoci objeví, jsou bagatelizovány a jejich nositelé dehonestováni. Nepřipomíná vám to něco? Úplně stejným mechanismem jsou umlčováni vědci, kteří zpochybňují genderismus v jeho nejzvrácenější podobě. Úplně stejným způsobem jsou umlčování kritici islámu a kritici masivní a neřízené migrace.

Veřejnost zfanatizovala stejná média, která jedou na vlně gender a klimašílenství, na to nezapomínejte. Ve vědeckých oborech, které se týkají zdraví, funguje stejný systém jako v dalších oborech. Granty a korporátní zájmy si dovedou pěkně udělat klid v kurníku. Kdo svobodně uvažuje, má to spočítané. Proč by to mělo v tomto oboru fungovat jinak? Co nezvládne hrozba zastavení kariérního postupu, zvládne tlak veřejnosti. Ta je zase zpracovaná médii, jejichž inzerenti se ponejvíce rekrutují odkud…? Stačí se podívat na televizní a tiskové reklamy – kterých je tam nejvíce?

Existují ale odpovědní vědci, kteří se nenechají zfanatizovanou veřejností umlčet. Zachovali si jistou nezávislost a je jich dost i u nás. Jak smutné je ale pozorovat profesora Jiřího Beneše, jehož odborné znalosti jsou smeteny ze stolu klakou zfanatizovaných laiků…

Co tedy o nemoci víme? Víme, že je to běžná virová infekce, která se projevuje jako chřipka. Celkový počet nemocných na celém světě – a to i dohromady s nemocnými chřipkou – nijak nepřevyšuje počty, které jsou v období chřipky běžné. Nemoc má některá specifika, která se už ale začínají zpřesňovat. Nejzajímavější objev se týká asi toho, že některé léky zhoršují průběh infekce. Nějakým způsobem zmnožují receptory, které pomáhají dostat virus do buňky. Jsou to některé léky na tlak, cukrovku a srdeční činnost. To částečně vysvětluje situaci v Itálii a horší průběh u chronicky nemocných. Informace o tomto objevu vyšla v seriózním vědeckém časopise a je známá delší dobu.

Je až komické sledovat novináře, kteří dělají živé vstupy od vrat nemocnic, kde leží cca stovka nakažených. Ostatní jsou v domácí péči. Celá republika monitoruje stav asi dvacítky nakažených, kteří leží na odděleních intenzivní péče. A všichni společně čekají – a skoro přivolávají – ty tisíce mrtvých, kteří konečně ospravedlní brutální opatření a předběžnou hysterii.

Přitom existují oprávněné názory, že nakažených je mnohem více a viróza se vesele šíří už od konce loňského roku mezi populací. Odpovědní vědci kroutí hlavou a připomínají, že kdyby se virus nezačal hledat a testovat, nikdo by nic mimořádného nezaznamenal. Tvrdá čísla, která v počtu VŠECH respiračních onemocnění (tedy i těch způsobených koronavirem) nijak nevylétla celosvětově nahoru, tomu dávají zapravdu.

Pokud bychom chtěli neznámou okolo nemoci vyjasnit, plošně bychom otestovali vzorek populace v počtu 1 – 3 tisíce lidí. Zjistili bychom, kolik lidí doopravdy nemoc prodělalo a mohli bychom nastavit karanténní opatření přesněji. Nebylo by nutné tolik lidí uvrhnout do existenciálních potíží a mohli bychom se chovat efektivněji. Momentálně používáme velké a drahé kanóny, aniž bychom věděli, na koho vlastně střílíme. Definovat cíl mírou hysterie laiků, není zrovna odpovědné.

Nakonec si neodpustím jedno malé povzdechnutí. Strach lidí chápu. Proti tlaku veřejného mínění se těžko bojuje. Většina ale tu hysterii živí bez znalosti věci. Dokonce jakékoliv racionální argumenty odmítají. Mávají okolo sebe fotografiemi z Itálie a subjektivními svědectvími jednotlivých lékařů. Takové zprávy jsou především emotivní a zakrývají kontext. Ten bychom neměli nikdy ztrácet ze zřetele! Nemůžete neznámou v rovnici, jejíž výsledek ovlivní životy lidí, zaplnit fantasmagoriemi, hoaxy a neověřenými informacemi.

Zdroje:

12 expertů se vyjadřuje k pandemii.

Rozhovor s profesorem Benešem nejen o rouškách.

O lécích, které zhoršují koronavirovou infekci.

Informace o situaci v Itálii.

 

 

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.