Nepřidávejte se k lynči!

Právo na spravedlivý proces, svoboda slova a férová justice s respektováním presumpce neviny jsou základem demokracie, spravedlnosti a civilizovanosti. Z tohoto pohledu už dávno žijeme v barbarské zemi. Nálepkování, agresivní útoky na lidi, kteří váhají a pochybují a kladou otázky, cenzura a mediální hysterie - to vše mě opravňuje tvrdit, že z principů demokracie toho zbývá jen málo.
5. 4. 2022 10:42 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/725

Je toho čím dál víc. Vzpomeňme jen na "causu" psychiatr Cimický. V případech sexuálního násilí se dá jen těžko dobrat pravdy. Vždy bude stát tvrzení proti tvrzení a jen těžko se dokazuje, že k násilí došlo. Zvláště po tolika letech. Když si ale čtu reakce lidí v komentářích, mají jasno. Mrazí z toho.

Co se dělo v době covidu, nemusím připomínat. Stačilo jen zpochybnit vládní politiku, naznačit, že nemoc se dá léčit dostupnými léky a že lidé umírají na opatření, ne na nemoc. Hned z vás udělali ezoterického pitomce, který věří blábolům a nerespektuje vědu. Respektovaní vědci a odborníci se náhle ocitli ve škatulce "blouznivců" a "šílenců". Pochopitelně to mělo vliv na jejich profesní kariéry. Jen tak lusknutím prstů - bez odborné diskuse - byli mediální a politickou klakou odsouzeni k "trestu".

Ale to nic není proti tomu, co se děje dnes. Ukrajinská propaganda je vzývána a je nám nucena jako etalon pravdy. Nikdo se neobtěžuje hledáním nezávislých zdrojů a už vůbec se nikdo neobtěžuje hledáním souvislostí a zasazováním zpráv do známého kontextu. Média jedou hru na "lynčování" Ruska a kdo se toho nechce účastnit je označen a je mu vyhrožováno soudy a tresty. V této atmosféře jen těžko může existovat nezaujatá diskuse a o svobodě slova nelze mluvit ani náznakem. Rusko je na pranýři a žádná fakta a žádné důkazy na tom nic nezmění. Bez jakýchkoliv důkazů a bez ohledu na následky je Rusko označeno za zločince. Každý, kdo to zpochybní, bude a je společností vyvržen a na pranýř postaven také.

Nechce se mi věřit, že se tolik lidí nechá tak zblbnout. Znovu se vrátím ke svému pojmu myšlenkových láčkovců. Jak chcete jinak nazvat lidi, kteří nepotřebují důkazy, kteří lynč považují za dobrý způsob řešení problémů, kteří chtějí slyšet jen to, co se jim hodí?

Masakr v Buče je strašlivý, zbytečný a barbarský. Odmítám ho ale bez důkazů přisoudit Rusku. Na to je to příliš vážná věc. Vím, že se tím vystavuji riziku hejtování, které se může každým dnem změnit na útoky v reálném světě. Ale nelze k tomu mlčet. Jednota našich médií, které mají jasno a nepochybují o viníkovi, připomíná politické procesy z padesátých let. Naši vrcholní ústavní činitelé mediální hysterii nemírní, naopak. Sami se staví do první řady krvežíznivých fanatiků. Už si nemůžeme být ničím jisti. Spravedlnost zemřela definitivně.

Smutné je, že zmanipulovaným davům nedochází, že se svou podporou nespravedlnosti vystavují možným budoucím nespravedlivým procesům. I oni se mohou stát terčem lynče. Marně budou volat po důkazech, presumpci neviny a spravedlivém soudu.
Nebojme se nahlas zpochybňovat masovou hysterii. Nebojme se klást veřejně otázky a varujme lidi, čím taková hysterie může skončit - nespravedlností, politickými procesy a také bídou a zoufalstvím. Podpora současné pětikoalice nepřinesla a nepřinese lidem nic dobrého!

PS.: Kupujte si i knihy, které nepotřebujete - podpoříte tím vydávání dalších nekorektních titulů z nakladatelství Naštvané matky. http://eshop.nastvanematky.cz/knihy/

Další články, blogy, videa

V jakési diskusi jsem zahlédla argument typu - současná vláda mě jen sere, ale tu Babišovu jsem nenáviděl. Proto nepůjdu na demonstraci a nepodpořím...
Přečetla jsem si úvodník šéfredaktorky v nějakém ženském časopise. Bagatelizovala své známky u maturity. Popisovala, jak s odřenýma ušima odešla se...
Kdysi jsem uvedla, že žít dnes je podobné, jako žít v nějakém zombie filmu. Nikdy nevíte, kdo po vás natáhne pařát zla. Lidé okolo jsou vesměs...
Konspirace jsou slovo, kterému různí lidé dávají různé významy. Nepopírám, že označit cokoliv konspirací je výhodné. Protože toto slovo má velmi...
Posledních pár let se lidé z mého názorového spektra snaží upozorňovat na plíživé zavádění dvojích metrů. Příklady se objevovaly na okraji dění a my...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.