Kdo stvořil Babiše?

Nejvíce se o jeho silnou pozici zasloužila ODS, která zlenivěla a přestala mít tah na branku. Její politici se pohodlně zabydleli v placených funkcích a postupně se odstřihli nejen od své členské základny, ale i od voličů. V čemž ostatně úspěšně pokračují...
18. 9. 2018 10:00 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/396

Před minulými volbami si Václav Klaus posteskl, že jediná strana, která akcentuje důležité problémy dneška, je SPD. Podobně mluvil a mluví i Miloš Zeman. Jediný, kdo se z toho poučil je Babiš.

ODS místo toho, aby s ním po volbách šla do vlády a převálcovala ho svými aktivními politiky (které ale vlastně nevidím) - stejně jako to udělal Salvini v Itálii - zalezla do kouta a poštěkává z rohu svá stará a vyčpělá hesla o antikomunismu a hrozbě Ruska. Stačí jí to, svých 10 - 15% má jistých, což pro pár elitních politiků znamená dobrý džob na další volební období. No, pravicový volič se v tom jaksi ztratil...

Jak by na tom tato kdysi slavná strana mohla být, kdyby v koalici s Babišem přebrala silná témata a ukázala, že je odhodlaná je řešit? Mladý Klaus by možná udělal pořádek ve školství a vymetl by ze škol všechny multikulti neziskovky, zrušil by vymývání mozků a podpořil učitele, kteří chtějí učit a ne vychovávat. Někdo další by mohl zatočit s EET až k totální vyprázdněnosti a postupně Babiše přesvědčit, že to opravdu nebyl dobrý nápad. To by ale ODS muselo jít o lidi, ne o ega svých prominentních politiků, kteří dnes nikoho nezajímají. Velká politika se tak dnes už dělá jinde, než v hlavní kanceláři ODS. Svoji velkou šanci kdysi pravicová strana fatálně propásla.

Babiš není pitomec, viděl nástup Sebastiana Kurze, nástup Salviniho, popularitu Orbána a nárůst preferencí dalších realistických stran v Evropě. K tomu, aby se stal skutečným lidovým vůdcem orbánovského typu mu chybí jen stejně naladěné okolí, které by mu dalo lepší noty. Přece jen se z počátku své politické kariéry obklopil lidmi z řad pražské kavárny, což je dobře vidět především na jeho europoslancích. Nepochybuju o tom, že se podle toho ale časem zařídí.

Nemám z toho radost, i když jsem pochopitelně ráda, že Česká republika na mezinárodní úrovni vystupuje jednotně s V4 a náš premiér nebojuje s prezidentem a konají ve shodě proti zničující migraci. Pan Babiš pro mě není tím dobrým politikem se silnou vizí, kterou umí prosadit - není to Orbán ani Salvini. Nesouhlasím s jeho EET, protože ničí malé a střední podnikání a dává nás všanc nadnárodnímu kapitálu a korporacím. Ale je to standardní demokratický politik, kterého se dá zbavit jedině tím, že ho někdo porazí ve volbách. Zatím hnutí ANO preference rostou a nevypadá to, že by někdo ten růst dokázal zastavit.

O to směšnější jsou zavilí kritici Andreje Babiše. S fanatismem v očích omílají stále dokola jeho "estébáctví" a jakousi dotaci, kde evidentně pochybil spíše vyhlašovatel dotačního řízení, než příjemce dotace. Ale fakta "antibabišovce" nezajímají. Nezajímá je ani to, že se stávají ve společnosti marginálními a jejich svatý boj už nikoho nezajímá. A tak Babiš vlastně díky tomu nemá ani žádnou pořádnou opozici. Nikdo neposuzuje jeho konkrétní politiku na ministerstvech, nikdo nepřinesl nezaujatou analýzu fungování EET.

Babišova kritika, a to i na půdě sněmovny, je dětinská, směšná, iracionální a je zcela bez šance na to, aby oslabila pozici lídra hnutí ANO u veřejnosti. Naopak - oslabuje spíš s právě jeho kritiky a to zcela evidentně. Kdo by volil politiky, kteří jsou tak zoufale mimo? Politiky, kteří absolutně nedokáží číst v náladách společnosti a neumí na společenské pohyby reagovat? Do Evropy se valí miliony kolonizátorů, kteří s sebou nesou brutální totalitní ideologii a jsou připraveni ji za pomoci cizích mocností vnutit Evropě, ale naši "demokrati" se zacyklili v nostalgii roku 1968 a svou odvahu ukazují na plivancích směrem k vlastnímu demokraticky zvolenému prezidentovi a v burcování proti Rusku, které nás má totálně na háku. Jestli někdo omezuje naše svobody, tak je to EU a provozovatelé sociálních sítí. Rusko to opravdu není.

Lidi nejsou pitomí, vidí to a pokud si mají vybrat, podpoří toho, kdo je realitě nejblíž. Dnes to je jen SPD a Babiš, který silou za sebou táhne své hnutí. Nikdo jiný - kromě pár jednotlivců bez vlivu ve svých stranách - šanci ve velkých volbách nemá. Nejásám, netěším se z toho, ale to je tak vše, co s tím my občané můžeme dělat. Můžeme jen doufat, že SPD se bude držet svého programu a Babiš své současné rétoriky a přizpůsobí jí své konání. Pokud se migraci ubráníme, můžeme důležité ekonomické a společenské problémy řešit potom, dnes to není podstatné.

Přestože nejsem fanoušek pana Babiše a nikdy jsem ho nevolila a volit ho budu jen ve stavu nejvyššího zoufalství, musím mu jedno uznat. Setsakramentsky dobře se učí a jde si za svým. Což je oproti ostatním politikům dost velká změna. Babiš bude poražen, až tu vznikne nová politická síla. Protože ti, kdo ho stvořili, ho z logiky věci nemohou zničit.

 

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Další články, blogy, videa

Čím víc vnímám moderní dobu, tím víc mě to vrací zpátky. Zásahy do přírodních procesů v rámci zvyšování výnosů a "ochrany" přírody tu...
Někdo může lhát, jako když tiskne a projde mu to. Jiný nesmí ani špatně vypadat nebo nedejbože si splést pořadí barev na trikoloře.
Pamatujete se na velké haló ohledně šeků od Mariana Kotleby? Ten coby župan Bánskobystrického kraje rozdával na výročí vzniku Slovenského státu...
Demonstraci z 11. 3. 2023 jsem sledovala online. Sledovala jsem i sociální sítě a média po demonstraci. A své postřehy jsem shrnula do pár bodů.
Charita jako obchod s emocemi? Nejkrystaličtější důkaz úpadku západní společnosti hledejme v tom, jak funguje charita. Točí se v ní obrovské peníze a...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.