Jednotlivec v moři byrokracie

Čím víc byrokracie, tím méně lidskosti. I slušní a laskaví lidé si neví rady s nehumánními nařízeními a v podstatě se jim podvolují. Nejde jen o zdravotnictví a sociální systém. Je to všude. Jako skutečný mor a smrtící nemoc.
31. 12. 2020 12:04 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/607

Můj bývalý muž, s kterým sdílím bydlení, si jen tak den před Štědrým dnem vyrazil na nákup a na přechodu ho srazilo auto. Když se probral, zavolal mi a informoval mě, že leží v nemocnici. A tak jsem v době vánočních svátků a v době vrcholící hysterie okolo covidu, byla konfrontována se zdravotnictvím v přímém přenosu. Lékaři a sestry jsou zruční ve věcech akutních problémů a rozdrcené rameno a lopatku dali pacientovi velmi zručně do pořádku. V tomto ohledu si nelze na nic stěžovat.

Jenže člověk je jiná kategorie než pacient, a to pochopíte, jakmile se dostanete do soukolí zdravotnické mašinérie. Kdo se neptá a nebrání se, může na to doplatit. Což nevylučuje, že v tom systému narazíte na laskavé lidi, kteří se snaží systémovou byrokracii mírnit. Ale v době covidí má rozhodně na vrch právě byrokracie – lidská laskavost a vlídnost proti systému nezmůže nic.

Vypadá to hrozivě – jak chcete celý systém měnit, když se budoval roky a roky? Není to jen ve zdravotnictví, celé fungování země je svázáno statisícem různých nařízení, regulací, často si i protiřečících, a především odporujících zdravému rozumu. Kdo to rozplete? Jak se to může změnit? Lidé jsou v tom všem až na posledním místě. Setkávám se s názory, že to či ono je špatně, není to rozumné, ale nedá se s tím nic dělat. Nikdo nevidí začátek příze na klubku, které chceme rozplést.

Znáte to, na všem zlém, je něco dobrého. I dnešní šílená covidová doba nám mnohé ukazuje a jasně ukazuje směr, kterým můžeme začít to zamotané klubko rozplétat. Je to prostě v lidech. Není třeba organizovat nějaký odpor, revoluci, demonstraci. Stačí jen, aby hodně lidí ukázalo, že se nepodvolí. Stačí jen, aby hodně, opravdu hodně lidí, přestalo brát vážně hloupá opatření a svým chováním jasně ukázali, co si o všem myslí.

V případě mého bývalého muže jsme prostě tak dlouho s dětmi otravovali, až jsme zařídili, aby se k mému bývalému muži chovali více jako k člověku. Zařídili jsme mu optimální hospitalizaci a ptáme se na každý úkon. Nenecháme se pokorně semlít systémem.

A to je úkol pro každého rozumného člověka v této zemi. Odmítnout se podřídit nesmyslné byrokracii a přestat ji brát jako nutnost. Nechutná propaganda ohledně očkování mnohým lidem otevřela oči a nemají k něčemu tak halasně vnucovanému důvěru. Teď ještě budou muset udělat ten druhý krok a budou muset odmítnout ten vpich. Když to udělá polovina národa, celá monstrózně budovaná habaďůra spadne jako domeček z karet.

Jistou naději mi dává chování lidí. Přestože jsou zavřené sjezdovky, lyžuje se a lidi jsou venku. V karavanech, s termoskama v batůžkách a často místo lyží s boby a sáňkami. Když prostě byrokracie překročí únosnou míru, přestanou se jí lidi podvolovat, a to je naše naděje do roku 2021!  

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.