Jak covid přepíše naši politickou scénu?

Doufejme, že zásadně. Impuls ale musí přijít od voličů. Oni musí dát najevo, jaké si přejí politiky. Jisté náznaky byly vidět už v krajských volbách. Přestože je veřejnost silně strašena, přišlo k volbám o něco více lidí než o minulých krajských volbách. Dominantní ANO něco málo ztratilo, propadla ČSSD se svým „generálem krizových situací“ Hamáčkem. Naopak SPD, jako jediný skutečný kritik vládních opatření, potvrdilo své pozice.
18. 10. 2020 10:55 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/579

Lámat chleba se bude v následujících týdnech. Jak lidem začne docházet, že za jejich problémy stojí politika premiéra Babiše, který se zbaběle schovává za epidemiology, projeví se to i na volebních preferencích politického hegemona.

Situace, kdy politické a mediální informování se tolik liší od reality, je neudržitelná. Je zajímavé, že toho zatím nikdo neumí politicky využít. Strany Demobloku jsou zacyklené v antibabišovství a to jim nedovoluje nahlédnout skutečnou realitu. Piráti jsou mimo vždy a všude a lidé je budou volit jen do té doby, dokud se totálně nezdiskreditují podílem na moci, který ukáže jejich neschopnost pochopit reálné problémy a fungování této země. Nejsou politickou silou, která by mohla dlouhodobě růst.

Ve hře tedy zůstává ANO. Buď se vzbouří jejich členové a vynutí si změnu kurzu nebo kvůli neschopnosti Babiše situaci zvládnout, bude pomalu síla hnutí oslabovat. Ale setrvačnost těchto procesů je velká, takže se to bude projevovat pomalu a pozvolna…

Jako vždy se drží SPD, které obdivuhodně odolává vnitřnímu pnutí a drží kurz. Vzhledem k tomu, že žádný silný politický hráč nyní SPD nekonkuruje, mohla by SPD situaci využít mnohem efektivněji. Zatím ale jedou na půl plynu.

Současná situace je příležitostí pro nová hnutí, ať už nepolitická občanská nebo i pro síly s ambicí promluvit do reálného politického dění. Bohužel u nás neexistuje žádné silné občanské hnutí, které by vyvíjelo nějakou osvětovou činnost s cílem ovlivňovat veřejné mínění a následné chování voličů. Marginální partičky lidí, které si roztříštěně jedou své, nemají ambice vybudovat něco většího a silnějšího. Tak jako se to podařilo v roce 2015 založením spolku Blok proti islámu.

Přitom tady už mnoho let existují aktivity, které upozorňují na problematiku krize zdravotnictví. Ta se projevuje nejviditelněji na oblasti vakcinace a na potlačování alternativních způsobů prevence a péče o zdraví. Dodnes se jim nepodařilo najít způsob, jak pro svá důležitá témata získat veřejnost a tlačit tak na změnu systému. Na tématech, které se týkají zdraví se nejvíce ukazuje touha systému omezovat svobodu slova a také svobodu občanů jako takovou. Celý problém dnes vybublal nad povrch právě koronavirovou krizí. Ti, kteří vidí pod povrch už mnoho let, bohužel prokázali svou nepřipravenost a neschopnost reagovat.

Dnešní situace je i příležitostí pro politické strany. Není lepší šance, jak se v současném nefér politickém systému zviditelnit a etablovat. Je tu silné téma, je tu armáda nespokojených lidí, jsou tu chyby vládnoucích a parlamentních stran. Šance mají dvě uskupení – Trikolora a Svobodní. Jestli je nevyužijí, prokážou totální neschopnost a právem definitivně zmizí z politické scény.

Co se tedy stane?

Změna poměrů především na straně voličů, otevírá prostor k růstu nových lídrů. Lidé poptávají osobnosti, které pochopí jejich problémy a efektivně se jich zastanou. Plané tlachání v médiích už nikoho nezajímá. Dělící čára mezi vládou a opozicí už vede jinudy. Ani antibabišismus, ani vlastenectví dnes lidi nerozdělují do přehledných šiků. Dělítkem je schopnost nepodlehnout propagandě a schopnost vidět za kulisami pandemie reálné životy konkrétních lidí. Sama jsem zvědavá, jestli někdo využije šance a podaří se mu uchopit příležitost. Zatím nikoho takového nevidím, ale co není může být.

Všechno se mění, už si nevystačíme se starými poučkami a starými tématy. A jak to vypadá – ani se starými lídry!  

 

 

 

 

Další články, blogy, videa

Když se mnou režisérka Piussy točila dokument Český Alláh, právě začínala migrační krize. Pamatuji se, jak se mě po nějaké demonstraci ptala, jak se...
Dnes se zamyslíme nad tím, proč se vlastně daří novodobé "kulturní" frontě tak manipulovat lidi. Samozřejmě, že hrají na emoce. Ale...
Mít pravdu nestačí. Opakuji to stále dokola. Proč to nestačí? Protože většina občanů prostě pravdu nehledá. Když si to uvědomíte, logicky musíte...
Situace okolo prezidentských voleb na mě působí jako odvádění pozornosti. Povrchní témata přebíjejí ta skutečně důležitá. A horké hlavy samozřejmě...
Cituji z médií: "Dva z důležitých aktérů podepisování tzv. Minských dohod, A. Merkel a F. Holland, přiznali, že smlouva byla realizována jen...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.