Izolace likviduje především ty, kdož se izolují

Platí to nejen v současné pandemii, ale i v životě a společenských jevech. Jedině otevřenost, kontakt s okolím, neustálé reagování na nové souvislosti/nové viry, jsou zárukou přežití.
28. 9. 2020 12:44 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/574

V současné přelomové době můžeme pozorovat, jak neúspěšné jsou všechny principy izolování/dezinfikování a ochraňování před nebezpečnými viry/myšlenkami. Analogie je platná po celou dobu, co lidské společenství existuje.

Nejprve k těm virům. Opravdu si nepomůžete, když se budete izolovat. Vaše imunita přestane dostávat podněty a začne slábnout. Zajímavý postřeh zmínila jedna lékařka na odborné přednášce. Existuje onemocnění pásový opar. Je to nepříjemná nemoc a trpí jí určité procento lidí. Zajímavé je, že učitelé tímto nepříjemným onemocněním trpí ale jen minimálně. Odpověď je jednoduchá, jejich imunita je neustále v kontaktu s viry, kterými je promořený dětský kolektiv. Neustále musí reagovat třeba na viry planých neštovic, a to jejich imunitu neustále posiluje. Chcete-li být zdraví, neizolujte se. Budete v kontaktu s běžnými viry a bakteriemi a budete trénovat svou imunitu. Děti z lesních školek a děti, jejichž rodiče je nechají hrabat se v zemi, cákat se v kalužích a dělat jiné podobné „nebezpečné“ aktivity, jsou zdravější než chudáčci izolovaní v městských bytech.

Ne karanténa, ale naopak neustálý kontakt s živým a různorodým prostředím, nás posiluje. Samozřejmě že je třeba dodržovat hygienické zásady a v případě nemoci zůstat doma a v klidu se léčit. Ale zdraví mají doslova povinnost nepřestávat žít a trénovat imunitu kontaktem s přirozeným světem okolo nás. To je opravdové budování kolektivní imunity, které chrání slabé a ohrožené. Izolace člověka, rodiny, celého státu je nanic. Oslabuje a nic neřeší. Vir se dá porazit jedině silnou imunitou, nejde zlikvidovat izolací.

Stejně je to s myšlenkami. Když přestanete přijímat podněty, které vám nekonvenují, začnete blbnout. Vaše intelektuální schopnosti prostě začnou slábnout. Uzavíráte se do svého světa a podněty zvenčí blokujete, nebo označujete za nepřijatelné. Postupem času se z vás stane fanatik, který věří jen svým teoriím. Když pozoruji diskuse ohledně pandemie, sleduju například vytěsňování, označování myšlenek za konspirace či útoky na nositele „závadných“ myšlenek. Proto se já osobně uchyluji k blokování komentujících jen minimálně. Nikdy nevíte, jestli nejdete špatnou cestou a v mnoha ohledech je dobré mít oponenty, kteří vás nutí přemýšlet a konfrontovat své postoje s okolním světem.

Do určité míry je normální nepřipouštět pochybnosti o svých poznatcích. Když se to ale přežene, umírá diskuse a ze zásadového člověka se stává fanatik. Víra bez pochybností je vlastně taková dezinfekce a izolace. Ne náhodou ti, kteří se dezinfikují a zaklínají rouškami, patří i k těm, kteří si vynucují souhlas a své oponenty nejsou schopni vystát. Snaha žít v čistém prostředí prostě zabíjí každou novou myšlenku a jiný úhel pohledu. Vývoj společnosti tak ustrne na mrtvém bodě. Pozorovat to můžete například v islámských zemích. Tam dovedly očistu společnosti od „špatných a nepřijatelných“ myšlenek k dokonalosti.

Svoboda slova dělá společnost zdravou. Znovu a znovu se o tom přesvědčujeme. Celá pandemie nám ukazuje hloubku chronické nemoci celého systému. Vlastně žijeme v zajímavé době. Čekají nás velké změny a ty se stanou bez ohledu na přání mocných. Příroda si umí udělat pořádek a kolektivní rozum se nedá obelhávat pořád. Uvidíte, vše dobře dopadne!

 

Další články, blogy, videa

Když se mnou režisérka Piussy točila dokument Český Alláh, právě začínala migrační krize. Pamatuji se, jak se mě po nějaké demonstraci ptala, jak se...
Dnes se zamyslíme nad tím, proč se vlastně daří novodobé "kulturní" frontě tak manipulovat lidi. Samozřejmě, že hrají na emoce. Ale...
Mít pravdu nestačí. Opakuji to stále dokola. Proč to nestačí? Protože většina občanů prostě pravdu nehledá. Když si to uvědomíte, logicky musíte...
Situace okolo prezidentských voleb na mě působí jako odvádění pozornosti. Povrchní témata přebíjejí ta skutečně důležitá. A horké hlavy samozřejmě...
Cituji z médií: "Dva z důležitých aktérů podepisování tzv. Minských dohod, A. Merkel a F. Holland, přiznali, že smlouva byla realizována jen...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.