I věda se musí konfrontovat s realitou

V jedné diskusi o přístupu ke koronakrizi se jeden její účastník oháněl odbornými články a jejich čtení považoval za měřítko informovanosti. Nic proti vědeckému zkoumání a odborným argumentům. Jen i tu vědu musíme konfrontovat s realitou.
24. 8. 2020 18:47 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/567

Zvláště v posledních letech se věda docela diskvalifikovala, protože měřítkem angažovanosti vědců se staly granty – tedy peníze. Granty často udělují ti, kteří sami chtějí ovlivňovat veřejné dění. Prostě přes peníze vědu používají k vytváření závěrů, které se jim hodí. Nejlépe je to vidět asi na klimatickém zkoumání. Je třeba „vyzkoumat“ mnoho důkazů, které donutí vlády sypat peníze do alternativních zdrojů energie. A tak jsme atakováni výsledky vědeckých studií, které nás přesvědčují o extrémním suchu, a přitom prší a prší a prší…

Stejná neúměrnost panuje ve výzkumu o rakovině. Čím více se do zkoumání o rakovině nasype peněz, tím jsme dále od řešení. Miliardy dolarů nepomohly ani definovat příčinu vzniku onkologických onemocnění. Až se vkrádá do hlavy myšlenka, že je prostě výzkum rakoviny dobrý byznys a jen hlupák by tento dobře fungující penězovod ohrožoval nějakým „nebezpečným“ závěrem.

Než tedy člověk přečte nějakou odbornou studii, měl by vzít v potaz výše uvedené. Odborný článek uveřejněný v odborném časopise ještě není argumentem. Protože dnes umí být vědci velmi kreativní a pokud jde o získání grantu a přisátí se na nějaký mohutný penězovod, umí i vědci najít příhodné úhly pohledu. Je prostě nutné dělat vše pro to, aby zůstali u zdroje.

Ne všechna zkoumání jsou „cinknutá“. Obory, které nejsou v hledáčku politiků, korporátníků a aktivistů, jistě zkoumají různé věci zodpovědně a poctivě.

Než se tedy začnete ohánět jakýmkoliv odborným článkem, přemýšlejte. Jak moc se shodují výsledky studie s realitou? Jestliže se lidem špatně dýchá pod rouškou, což si asi člověk může sám ověřit, dají se brát vážně studie a měření o množství vydýchaného vzduchu pod rouškou a jeho zpětném vdechování. Stejně tak se budou pravdě spíše blížit studie o malé infekčnosti viru, protože ani prodavačky ani řidiči MHD ani lékaři a sestry se ve velkém neinfikovali a když už se u nich infekce prokázala, pocházela z rodiny nebo z mimopracovní aktivity.

Většina lidí ani nezná nikoho, kdo by se nakazil a trpěl vážnými projevy nemoci. Mírná teplota, pár dní únava, někdo ztratil čich a chuť a jinak nic. Žádní vážně trpící nemocní, žádná krematoria, která nestíhají, prostě nic. Někteří lékaři i přiznávají, že se v nemocnicích nudili. Vystrašení lidé totiž zůstávali doma a celkově se provádělo méně zákroků. To je realita, ve světle které, jen těžko můžete brát vážně neustále upravované a posouvané předpovědi apokalypsy.

Realitou jsou i komplikace pro mnoho lidí. Momentálně jsou nejvíce ohroženi lidé z kultury a pořadatelé větších akcí. Je velmi smutné, když muselo mnoho lidí ukončit své podnikání, zadlužili se, dostali se do existenční nejistoty. A kvůli čemu? Kvůli viru, který se chová stejně – dokonce i mírněji – než chřipkový vir. Když se bavíte s lidmi, mají toho už plné zuby a chtějí zase normálně fungovat. Roušky – jako symbol pandemie – už nechtějí nosit a nevěří, že by cokoliv jejich nošení ovlivňovalo. To je realita. A myslí si to navzdory masírování médií, které neustále jedou covid agendu s počítáním infikovaných. Udělali si názor sami, nepotřebovali žádné odborné články ani se nenechali „zmastit“ obrácenou propagandou některých alternativních médií. Nakonec stále platí to, že nejblíže je pravdě ten, kdo nesleduje žádné zpravodajství.

Dnes prostě nestačí číst odborné články. Je třeba také sledovat realitu, mluvit s lidmi a dělat si i vlastní pozorování. Na vědu se dnes spolehnout nedá, protože je stejně jako jiné obory promořena aktivismem a uplácením.

Další články, blogy, videa

Kdo si zažil léta před rokem 1989, neubrání se srovnání. Najednou zažíváme principiálně stejné situace, jen v jiném šatu. Naprosto typickým jevem,...
USA je velmoc, mají jaderné zbraně, nerostné suroviny a bohatou průmyslovou historii. Poslední dobou ale ztrácejí svou auru neporazitelných a jejich...
Neuvěřitelné se stalo skutečností - špatná a zbytečná úmluva neprošla. V situaci, kdy vládní koalice spolu s prezidentem a ústavním soudem válcuje...
Fotka s výroky Aleny Schillerové v negativním smyslu oblétla internet. Šéfka poslaneckého klubu ANO dostává docela vyhubováno a celé ANO je...
Viděla jsem video, kde různí ruští zpěváci ze všech oblastí jejich velké země zpívají ruskou hymnu. Folklorní soubory, rockeři, děti, dětské sbory,...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.