Hysterie z demokracie

Thomas Kemmerich vydržel ve funkci premiéra spolkové země Durynsko jen jeden den. Rezignoval po tlaku médií, politiků i mnoha běžných Němců, kterým vadilo, že byl zvolen nejen hlasy křesťanských a svobodných demokratů, ale také zástupců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).
6. 2. 2020 17:56 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/525

Na Slovensku se zase představitelé stran předhánějí v tom, kdo silněji odmítne Kotlebovu stranu. U nás je nepředstavitelné, že by strany vytvořily koalici s SPD. Jaký to má smysl?

Proč se tak ostrakizují strany, které naprosto legálně fungují a jsou součástí politického života? Protože kdyby byly nějak extrémní, nemohly by přece fungovat - zákony jsou dost tvrdé a útoky na "problematické" strany se samozřejmě dějí. Ale evidentně je není na co dostat, takže jsou legální. Neporušují žádné zákony ani ústavu. Tak proč je okolo nich takové haló?

Bohužel to, co vidíme (zvláště v Německu v přístupu k AfD) je naprosto jasná ukázka neférových a nedemokratických postupů, kdy určitá část politického spektra zneužívá dobré vztahy s médii a štve proti legálním stranám neakceptovatelným způsobem i své voliče. Není neobvyklé, když političtí konkurenti nazývají některé strany fašistickými a obviňují je z rasismu. Taková silná obvinění by měla být podložená konkrétními citacemi z projevů či programů. Nic takového ale nikdy nikdo nedoloží. A ani novináři nepožadují doložení nálepek, protože je sami používají. 

Výsledkem je to, že i běžní občané se nezdržují dokládáním svých obvinění a zcela bez postihu používají ničím nedoložená tvrzení. Jaký vliv to má asi na naši mládež? Jsou zcela přesvědčeni, že když máte správný názor, nemusíte se zdržovat nějakou spravedlností a férovostí a stačí libovolně plivat po každém, s kým nesouhlasíte.

O to víc musí zbytky těch, kteří ctí dobré mravy, trvat na přesnosti a sami se zastávat těch, kteří jsou nespravedlivě osočováni, a to i když jsou jim některé lidské cíle aktivistů nesympatické. Kotlebova strana se prezentuje názory a postoji, které mi vždy nejsou sympatické, ale to, co předvádějí jejich političtí protivníci je už za hranou férového politického souboje. Člověk jim musí fandit už z principu. Protože byť mají jejich soupeři názory a postoje mně přijatelnější, jejich nedemokratické a neférové chování to vše zabíjí.

Až se nabízí otázka - když jsou výše zmíněné strany tak špatné, proč nejsou zrušeny? Protože takové zrušení prostě odporuje demokracii a není pro ně zákonný důvod. A když to nejde férově, uděláme to nečistě a nespravedlivě - halasem, útoky, špiněním. To není demokracie, ale odporný hnus od každého, kdo se na něčem podobném podílí. 

 

Další články, blogy, videa

Už koncem příštího týdne budeme vědět, jak Slováci hodnotí své politiky. Dostaneme tak přesný obraz skutečných nálad ve slovenské společnosti. Dnes...
Pamatujete se na tuto dětskou říkanku? Myslím, že docela jasně ukazuje, jak jsme se stavěli k bonzákům. Žalobníčky neměl nikdo rád – ani rodiče, ani...
Evidentně přituhuje, protože neziskovky nám divočí a přistupují k čím dál vyhrocenějším akcím. Hezkou laboratoř ke zkoumání teď vidíme na Slovensku,...
Náhodou jsem zahlédla krátký šot z kongresu ODS. Zaujala mě reakce Petra Fialy na nezvolení Alexandry Udženiji. Vypadal naprosto bezradně. V tom jeho...
V posledních dnech mě zaujalo několik mediálních výstupů. Nejvíce mě překvapil rozhovor s Táňou Dykovou, dříve Vilhelmovou. No ano, měla jsem ji...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.