Dělali něco komunisti dobře?

Nastala už doba na objektivní pohled do minulosti? Sledování komunistického seriálu, roztomilé retro obrázky a dokument o špičkovém vědeckém pracovišti v člověku můžou nastartovat zajímavé úvahy..-)
25. 6. 2018 11:47 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/391

Pamatujete na obrázky s písmenky? Měli jsme je ve třídě jako výzdobu. Roztomilé retro...

Poslední dobou největší diskuse rozpoutávají vzpomínky na staré časy. Pokud někdo zmíní, že v minulém režimu byly i dobré věci, je rozcupován novodobými "demokraty" na cucky.

Ale bylo to tak - myslím, že už nastala doba, kdy se můžeme i na minulý režim podívat objektivně a je nutné uznat, že tehdejší mocipáni některé věci dělali i dobře.

Určitě máme být na co pyšní - i tehdy vznikalo mnoho hodnot s přesahem i do dnešní doby. I za komunismu společnost fungovala a nějakým způsobem se vyvíjela. Tehdy docela dobře fungovalo minimálně základní školství. Když si odmyslíme vliv propagandy v některých humanitních oborech, můžeme říct, že školství na tom bylo mnohem lépe, než dnes. Minimálně v matematice a přírodovědných oborech jsme se hned po revoluci mohli pyšnit dobrými výsledky při srovnávání znalostí žáků z celého světa. Sama jsem studovala na technické škole a tam byl vliv propagandy skutečně na bodě nula. Rozhodovaly znalosti a výsledky. Když si vzpomenu na některé vysokoškolské vyučující - opravdu to nebyli žádní komunističtí hujeři.

Dnes to není lepší, je to hodně podobné a možná i horší. Europropaganda je prolezlá vším a ještě navíc je umocněná mnohem víc zatěžující byrokracií.

A tak se dívám na komunistické seriály trochu jiným pohledem, jak v době po revoluci. Oceňuji řemeslnou zručnost lidí jako byl Dietl. I ten srandovní Okres na severu má ve své zvrhlé a falešné propagandě mnohem lépe vystavěný scénář a lépe vykreslené postavy, než kdejaký grantem oceněný a multikulti propagující film. A to už vůbec nemluvím o skvostech jako Inženýrská odysea, kterou jsem sledovala opravdu se zájmem. Čím to je? Proč za komunistické totality i ta propaganda měla vyšší úroveň, než dnešní svobodná věda a umění?

Včera mně to docvaklo - viděla jsem nějaký dokument o současném vědci a ten ukazoval své špičkové pracoviště - luxusní budova, nádherné prostory, dokonalé přístroje, slušné platy. Stejně tak současní umělci - bohaté granty, vysoké rozpočty, štědrá Česká televize jako koproducent. Šikovní umělci si také dovedou najít přístup ke zdrojům - viz třeba projekty Kateřiny Šedé...

Ano, ta dobrá bydla jsou tak dobrá, že stojí za to se o ně poprat. To vždy uměli lépe různí patolízalové a kariéristické hnidy. Zatímco jiní vyráběli z Merkuru přístroje na výrobu kontaktních čoček nebo malovali doma na tajnačku obrazy či vyvolávali fotky...

Není to o penězích, mám pocit, že čím víc peněz se kamkoliv naleje, tím horší výsledky pak daný obor má. I tady platí heslo - všeho s mírou. A to je to poučení z minulého režimu. Blahobytní vědci, umělci, učitelé a lékaři nejsou cestou k lepšímu stavu vědy, umění, školství a zdravotnictví. Skromnější poměry garantované státem jsou mnohem větší šancí pro to, aby se v těchto oborech snáze prosadili opravdoví nadšenci, kterým jde o věc.

Další články, blogy, videa

Čím víc vnímám moderní dobu, tím víc mě to vrací zpátky. Zásahy do přírodních procesů v rámci zvyšování výnosů a "ochrany" přírody tu...
Někdo může lhát, jako když tiskne a projde mu to. Jiný nesmí ani špatně vypadat nebo nedejbože si splést pořadí barev na trikoloře.
Pamatujete se na velké haló ohledně šeků od Mariana Kotleby? Ten coby župan Bánskobystrického kraje rozdával na výročí vzniku Slovenského státu...
Demonstraci z 11. 3. 2023 jsem sledovala online. Sledovala jsem i sociální sítě a média po demonstraci. A své postřehy jsem shrnula do pár bodů.
Charita jako obchod s emocemi? Nejkrystaličtější důkaz úpadku západní společnosti hledejme v tom, jak funguje charita. Točí se v ní obrovské peníze a...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.