Co potřebuje opozice "rozumných"?

Máme novou vládu, která se od té staré liší jen nepatrně. Obě vlády poslouchaly a budou poslouchat EU. Obě vlády se bojí České televize a obě vlády byly a jsou připraveny diskriminovat lidi s jiným názorem než povoleným.
29. 10. 2021 10:58 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/688

Proti tomu stojí roztroušené hrstky „nepřizpůsobivých“. Tedy těch, kteří chtějí, aby se dodržovalo právo a principy. Kteří chtějí, aby zdravý rozum působil ve prospěch lidí a nebyl zadupáván do země korporátními zájmy a ideologickou hysterií. Už roky si tyhle hrstky myslí, že mohou udělat revoluci, že mohou změnit systém, že za těmi viditelnými mluvčími stojí velké šiky mlčící většiny. Je ale evidentní a volby to potvrdily, že žádné šiky neexistují.

Opozici reprezentuje opatrný Okamura a je to to nejvíc, co politicky můžeme mít. Jeho lavírování a snaha splynou s mainstreamem i za pomoci vnitřních čistek, ho udržela ve sněmovně. A to je vše, nic dalšího nemáme. Stojíme na bodu nula.

Máme jen pár izolovaných a specializovaných mluvčích. Každý se zabývá něčím jiným a každý má i jinou platformu, kde šíří své názory a postoje. Je v tom totální chaos a byť mají tito mluvčí víceméně stejné cíle (zachování svobody), navzájem si konkurují a ostentativně nespolupracují. Je to škoda, protože žijeme v malé České republice a výrazná menšina, podporující opozici, neuživí svým zájmem tolik názorových skupin.

Máme i alternativní média. Opravdu máme? Navzájem si konkurující internetová rádia, jejichž moderátoři zatěžují svá vysílání svými často menšinovými názory nemají zájem pracovat na své profesionalizaci. Za ta léta, co o nich vím, svůj způsob práce nijak nezměnily a nikam se neposunuly. Poslouchá je jen omezený vzorek lidí a jejich přesah do většinové společnosti je minimální.

Máme nějaké internetové televize, které jsou taktéž ovlivněny názory svých provozovatelů. To se týká i tiskovin a webů. Nevidím nikoho, kdo by měl ambici vytvořit společný prostor, který by dokázal představit všechny opoziční proudy, vymezit je a ukázat je vedle sebe. Místo, kde by našel informace každý, kdo nechce spoléhat na mainstream. Místo toho vidíme stovky různých vysílání a relací různé úrovně a NIKDO nemá šanci udělat nějakou analýzu a vytáhnout z toho chaosu důležité věci, které by měly šanci oslovit i širší veřejnost. Velkým nešvarem je i pohodlný útěk ke konspiracím, které znevěrohodňují jakýkoliv pokus o proniknutí do širšího veřejného prostoru.  

Všichni tady volají po sjednocení opoziční politiky. Nelze ale přeskočit postupné kroky, bez kterých není možný úspěch ve volbách. Prvním krokem je přestat diskutovat s těmi, kteří jakékoliv snahy o změnu k lepšímu systematicky bojkotují. Vrhají kýble špíny na kohokoliv, kdo se odchyluje od jejich vidění světa. Takhle opravdu společné úsilí nevypadá a s takovými lidmi nelze nic smysluplného vytvořit.

Druhým krokem by mělo být vytvoření alternativního média, které se aspoň pokusí fungovat profesionálně. To znamená, že bude dávat prostor VŠEM relevantním názorům a bude podporovat všeobecnou diskusi. Projekty, které si přihřívají polívčičku svých zakladatelů nemají šanci cokoliv změnit. Web, který bude přinášet opoziční zpravodajství a bude pomáhat lidem v orientaci a zároveň jim pomáhat definovat vlastní politické chování tak, aby donekonečna nekončilo zmarem a frustrací, potřebujeme jako sůl. Potřebujeme nezávislé komentátory, analytiky, zpravodajce, kteří umí číst politickou situaci. A potřebujeme pro ně prostor, kde jejich úvahy nebudou vypadat jako amatérské psaní do šuplíku.

K tomu jsou nutné peníze v řádu statisíců na vytvoření společného webu a na zabezpečení jeho správy. Vymyslet to a najít lidi, kteří se spojí a dají dohromady své zkušenosti, nestojí nic. Jen vůli to udělat. Zatím ale vidím jen lidi, kteří odmítají opustit svůj „píseček“ a žárlivě si střeží své malé území. Zatím to v tomto ohledu nevypadá na žádnou rýsující se aktivitu.

Je nás málo a máme málo prostředků. V takové situaci si nemůžeme dovolit plýtvat nejen penězi, ale ani úsilím. Mít web, kde budou soustředěny všechny dostupné informace, které pomohou lidem v boji proti nastupující totalitě, by bylo fajn. Když by na stejném místě dostal člověk i důležité politické informace (proč se dějí věci tak, jak se dějí), našel by tam texty svých oblíbených komentátorů a glosátorů a mohl by se spolehnout na věcnost a faktickou správnost všech informací, bylo by to ještě lepší. Dnes se musíte přehrabovat a špendlíčkem hrabat, než najdete to, co potřebujete. Zdravotní věci jsou jinde, zahraničně politické věci nejsou prakticky nikde, informace o ekonomice taky nikde nenajdete. Vše je rozstrkané v dlouhých článcích různých komentátorů na různých místech. Neexistuje ani svobodná platforma pro blogery.

Až se najde někdo, kdo bude ochoten finančně něco takového podpořit, budeme se moc odpíchnout a postoupit k dalšímu kroku. Jsem přesvědčená o tom, že bez silného opozičního a alternativního média se zastoupením všech opozičních proudů se nikam nemáme šanci posunout. Potřebujeme i profesionální marketing, jednoduché infografiky, krátká videa k šíření. Dvouhodinové relace a videa, kde několik mudrců nudně žvaní, jsou nám k ničemu. Prostě se musíme naučit používat zbraně, které využívají naši soupeři. Oni marketingem zakrývají pravdu, my ji marketingem můžeme a musíme posilovat. Bez toho to nepůjde!

Další články, blogy, videa

Vždy, když se dav proti někomu nebo něčemu obrací, instinktivně se odpojím a stavím se na stranu těch, kteří trpí nenávistí davu. Měla jsem to tak...
Zatímco si naše válkychtivá ministryně zve do České republiky americké vojáky, český národ s napětím sleduje převlékání Ondřeje Brzobohatého za ženu...
Celý život intenzivně sleduju politiku zdola. Jsem aktivní na sociálních sítích, píšu od roku 2006 skoro denně blogy a vyhodnocuju reakce lidí. Sama...
Její problémy začaly prakticky ihned po očkování a jen velmi těžko lze zpochybnit souvislost zdravotních potíží se samotným očkováním. Petra Banat se...
Přesně tak se dá ve zkratce popsat politika naší vlády. Bohaté nadnárodní společnosti necháme být a vlastní lidi budeme ždímat. Jen proto, že vláda...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.