Co nás má epidemie naučit?

Každá životní zkouška jednotlivce i společnosti nám může něco ukázat a ti chytřejší se dovedou z prodělaných překážek i poučit. Dokážeme to i my? Zatím to vypadá, že je to marné a marné a marné. Nepoučitelnost je zřejmě neoddělitelnou součástí lidských společenství.
11. 3. 2020 10:15 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/544

V prvé řadě se ukázala hloupost lidí a jejich nezodpovědnost. I v době mimo epidemií mnoho lidí podceňuje své nemoci a místo krátkého odpočinku doma pod peřinou chodí stále do práce a zaplavují veřejný prostor kapénkovou infekcí. Škodí nejen společnosti, ale i sobě. Pravda systém tomu napomáhá – lidé jsou pod tlakem svých předražených hypoték a bojí se dát najevo slabost, protože by mohli přijít o místo. Lehko se mnohým moralizuje, když si nemusí od huby sami odtrhnout. Ale co taková maminka samoživitelka, která s každou pracovní neschopností přichází o dost zásadní část platu? Nic není černobílé a člověk by na to měl myslet před tím, než vystřelí šíp tvrdého odsouzení.

Jistě ale lze zvednout obočí nad lidmi s dost vysokými příjmy, kteří i v době vrcholící epidemie nechtějí přijít o své luxusní zájezdy do center nákazy. A tak jedou. Možná by jich bylo míň, kdyby informování o situaci bylo více uměřené, věcnější a přesnější. Česká televize si jede svůj katastrofický film bez ohledu na fakta. Redaktoři se třesou na první mrtvé a celou situaci svou bulvárnosti jen zkreslují. Česká televize rozhodně potřebuje změny a to zásadní. Máme-li povinně platit její chod, má plnit funkci umírněného a věcného informování. To je to poslední, co Česká televize dělá.

Virové infekce patří k našemu životu, stávající epidemie se zas tak moc neliší od běžné chřipky. Ne všechno o projevech koronaviru vědci stihli prozkoumat, ale většina je známá, a tedy není nutné panikařit. Virus je nebezpečný pro oslabené lidi s chronickými nemocemi – tedy pro ty, které ohrožuje KAŽDÁ infekce. Dokonce existují i nějaké léky. Nejsme tedy bezmocní. Umíme se bránit. Škoda, že vláda neudělala razantní opatření dříve, nemusely se dnes zavírat školy a rušit akce. Toto poslední opatření sice šíření infekce nezastaví, ale aspoň ho zpomalí a zdravotnictví, které je dobře připraveno, bude vše lépe zvládat. No, ještě uvidíme, ale myslím, že to dobře dopadne.

Celá situace by nás měla navést k debatám o našem zdraví, o lavinovitém šíření chronických nemocí, o přibývajícím počtu diabetiků, o tom, jestli řešením jsou jen další a další nové léky. Není dnešní situace příležitostí zamyslet se nad většinovým přístupem ke zdraví? Věřím, že zodpovědní lidé, kteří ve svých záležitostech nespoléhají jen na stát, takovou revizi ve svých životech udělají. Mají k tomu teď obrovskou příležitost.

Nejlepší ochranou před nemocemi nejsou stále nové a nové léky, které přestávají zabírat a devastují organismus svými nepříjemnými vedlejšími účinky. Tento kolotoč má možnost každý jedinec zastavit. Více poslouchat své tělo, pečovat o něj, přemýšlet o tom, co jí, jak žije a jak se cítí psychicky. Nejlepší obranou před každou další epidemií totiž nejsou opatření vlády, ale vlastní silná imunita. Když tedy sleduji hysterii některých jedinců, mám chuť jim položit otázku: co jste udělali vy pro bezpečí těch, kteří jsou ohroženi? Trávíte čas se svými rodiči a zbavujete je zbytečných obav? Postarali jste se o jejich servis, aby nemuseli chodit mezi lidi? Vybavili jste je prostředky na podporu imunity? Bavíte se s nimi o celé situaci a eliminujete jejich stres, který je velkým ohrožujícím faktorem? Vstupte si do svědomí…

Já to udělala a starám se o rodiče nejen v době epidemie. Mají nakoupeno a nemusí do obchodu. Dlouhodobě si doplňují vitamíny. Některé léky jsme postupně vysadili, jiné nahradili bylinkami. Odměnou je jejich lepší zdravotní a psychický stav. Vaří si doma sami a skoro každý den mají vývar. Pijí čistou, zásaditou vodu, obohacenou vodíkem. A nově si ještě začali vyrábět domácí kefír. Kyselé zelí konzumují pravidelně a ve velkém množství. Pracují lehce na zahradě a tráví tak čas venku. A nesledují zpravodajství České televize. Což považuji za jeden z klíčových faktů, který jim pomůže epidemii zvládnout!

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.