Co má smysl a co vede k politickým změnám?

Celý život intenzivně sleduju politiku zdola. Jsem aktivní na sociálních sítích, píšu od roku 2006 skoro denně blogy a vyhodnocuju reakce lidí. Sama jsem byla aktivní - nejprve v politické straně a pak v občanském hnutí. Dvakrát jsem zkusila kandidovat. Jednou z nevolitelného místa na kandidátce etablované politické strany do sněmovny, podruhé jako nezávislá bez podpory do senátu. Takže mé teorie jsou podepřeny i praxí.
25. 5. 2023 15:16 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/817

Co jsem předpověděla se víceméně vždy splnilo. A dospěla jsem k jasnému závěru. Mainstream se nedá frontálně porazit. Nepodařilo se to a nedaří se to ani Hnutí ANO s Andrejem Babišem. Kde bere někdo přesvědčení, že se to podaří právě jemu? Jak si může někdo myslet, že když na jeho straně stojí pravda, porazí všechny a zvítězí? Stačí mu jen posílat na účet nějaké peníze a sjednotit se za ním... To už není ani naivita, to je idiocie nebo dokonce podvod.

Momentálně jsme v situaci, že jedinou cestou je hledat drobné možnosti a skuliny ve stávajícím systému a postupně získávat politické mandáty. Ty jak známo pomáhají zviditelňovat témata a přispívají ke zpomalení změn a zabrždění pádu na dno. A nejen to - učí odpůrce stávajícího systému získávat pozice a pomáhají nám se etablovat na politické scéně a oslabovat naše soupeře. Nic víc nemáme sílu získat a nic víc se nedá dělat.

Proto považuji za extrémně hloupé, když někdo považuje snahu získat politický mandát za "zradu" nebo za touhu "získat koryto". Každý, kdo má naději a perspektivu nějaký - JAKÝKOLIV - politický mandát získat, si zasluhuje naši podporu.

Stejně tak nemá smysl "bojovat" proti stávající opozici v podobě ANO a SPD. Bojovat proti nim je stejné, jako když válečník otevře pět válečných front naráz a nemá dostatek vojska na jejich udržení. To ale neznamená, že jsme povinni opozici hájit za každou cenu - tedy i tehdy, když například SPD nominovala pana Baštu na prezidenta a nepřímo tak přispěla k vítězství děsivého generála. Nebo když ANO podporuje naše válečnické choutky nebo vede směšnou zahraniční politiku.

Nemáme sílu na generální stávky, na dlouhodobé protesty v ulicích, na bojkoty firem v obchodech, dokonce ani na ovládnutí referenda ohledně vystoupení z EU nebo z NATO. Tak to je a s tím je nutné se smířit. Až budeme mít senátorský klub nezávislých senátorů, třetí poslanecký klub (k ANO a k SPD ještě jeden) a některá naše témata začne přebírat mainstream, tak pak možná můžeme říct, že jsme něco malinko dosáhli.

To se ale jistě nepodaří, když tady pořád dokola různí rozvraceči pořád útočí na ty, kdo se rozhodnou jít jedinou smysluplnou a efektivní cestou. Tedy cestou k zisku politických mandátů a to kdekoliv - v komunále, ve sněmovně, v senátu nebo v europarlamentu.

P.S.: Demonstrace jsou důležité, ale jen tehdy, vedou-li k zisku politických mandátů. Jinak jsou k ničemu.
 

Další články, blogy, videa

V jakési diskusi jsem zahlédla argument typu - současná vláda mě jen sere, ale tu Babišovu jsem nenáviděl. Proto nepůjdu na demonstraci a nepodpořím...
Přečetla jsem si úvodník šéfredaktorky v nějakém ženském časopise. Bagatelizovala své známky u maturity. Popisovala, jak s odřenýma ušima odešla se...
Kdysi jsem uvedla, že žít dnes je podobné, jako žít v nějakém zombie filmu. Nikdy nevíte, kdo po vás natáhne pařát zla. Lidé okolo jsou vesměs...
Konspirace jsou slovo, kterému různí lidé dávají různé významy. Nepopírám, že označit cokoliv konspirací je výhodné. Protože toto slovo má velmi...
Posledních pár let se lidé z mého názorového spektra snaží upozorňovat na plíživé zavádění dvojích metrů. Příklady se objevovaly na okraji dění a my...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.