Čím hloupější, tím lepší?!

Přečetla jsem si úvodník šéfredaktorky v nějakém ženském časopise. Bagatelizovala své známky u maturity. Popisovala, jak s odřenýma ušima odešla se čtyřkou ze základů společenských věd. Kdyby z matiky, ale ze ZSV? To snad zvládne s přehledem student i bez přípravy.
8. 9. 2023 11:22 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/843

Já jsem studovala v době, kdy se studenti za své špatné známky styděli a rozhodně se s nimi nikde nechlubili. Obecně platilo, že komu jde matika, tak je chytrý. A proto se nikdo ani svou matematickou nedostatečností neoháněl. I společnost - tehdy totalitní - dokázala ocenit chytré lidi a odborníkům v technických oborech bylo ledacos odpuštěno. I nějaký ten "závadný" názor. Kdo byl chytrý, mohl se uplatnit a požíval i nepopiratelného respektu a úcty.

Dnes se ale věci mění. Plíživě a pomalu se stala schopnost kritického a logického myšlení přítěží. Kdo by stál o lidi, kteří se ptají, pochybují a nedej bože šermují čísly, fakty a důkazy? Nejprve se neznalost matematiky omlouvala příklonem k umění a díky tomu i "nechytrý" člověk mohl zažívat stejný respekt jako špičkový konstruktér, technik nebo vynálezce. Dnes už není třeba žádných omluv a studu.

Dobré výsledky ve škole samozřejmě ještě nic neznamenají a jedničkář nemusí být v profesním životě úspěšný. O tom není sporu. Ale odmítat nutný dril, který ke vzdělávání a učení patří, jako buzeraci a nepřiměřenou zátěž? Odmítat matematiku jako zbytečný předmět a z lidí, co matematiku zvládají, dělat podivíny nebo dokonce jakési dezoláty, se společnosti nevyplatí. No, ono se to nevyplácí už dnes.

Chytrost a schopnost už není výhoda. Nahoru se dostávají už jen ti všehoschopní. Ti, kteří vynikají ve schopnosti říkat správným lidem správné věci a ti, kteří zvládají likvidovat konkurenci. Chytří lidé většinou na intriky nemají čas, protože něco tvoří, vymýšlí a organizují.

Možná to měřítko chytrosti, které platilo dříve, mělo smysl. Kdo zvládal matematiku, dokázal logicky myslet, a prokázal i schopnosti jako vytrvalost, cílevědomost a zodpovědnost. Protože jen inteligence nestačí, musíte počítat, počítat, počítat. Což znamená drilovat a trénovat. V tom vám žádná umělá inteligence nepomůže.

Někteří lidé jsou prostě chytřejší, což neznamená, že jsou lepší. A celá ta ideologie, že všichni musí být stejní, je špatná. Odstranění měřítek podle inteligence a chytrosti sice dává šanci vyniknout i hlupákům a nevystavuje je kruté sebereflexi, ale potenciál chytrých je nevyužit. Kdyby jen to! Když společnost řídí zakomplexovaní hlupáci, pokrok nenastane... Což každý den pozoruji s velkou lítostí a hořkostí.

Další články, blogy, videa

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.