Česká televize nedělá dobře svou práci

Nebudu řešit to, co lidi štve nejvíce – její neobjektivnost a nevyváženost. Česká televize dává výrazný prostor jen jednomu názorovému směru a podporuje ho i u svých redaktorů, kteří i při moderování nijak nezakrývají, na čí straně stojí. Myslím, že málo sledujeme Českou televizi a její zpravodajství i v jiných parametrech důležitých pro žurnalistiku. Jakoby bylo jedno, jak ČT informuje, protože stejně se kloní na jednu stranu. Ale jedno to není a kritika veřejnoprávního média by měla být komplexní. Hrubé nedostatky zpravodajství ČT totiž nespočívají jen k příklonu na jednu stranu názorového spektra.
28. 9. 2018 11:16 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/397

Povrchnost, neschopnost objevit „jádro problému“

Potvrdí to jistě každý odborník z jakéhokoliv oboru. Ať už se ČT věnuje čemukoliv, vždy naskočí na nějakou povrchní vlnu, aniž by se její redaktoři pokusili sami zjistit, co je skutečně ve věci. A tak jsme atakováni bláboly bez hlubších souvislostí u každého zásadnějšího problému. Typicky se nedozvíme, co stojí za nárůstem exekucí a jen jsme utvrzováni v tom, jak jsou lidé hloupí a všechno si zavinili jen a jen sami.

Nejkrystaličtější ukázka povrchnosti a neschopnosti je přístup České televize k Andreji Babišovi. Díky fanatické kritice postavené na třech základních pilířích (Babiš-stbák, Babiš-madiální magnát a oligarcha, Babiš-podvodník z Čapího hnízda) se nedozvíme žádné podrobnosti o fungování Andreje Babiše jako ministra financí ani jako premiéra. Donekonečna se rozebírají jeho výroky, ale o skutečných výsledcích jeho vlády a především ministerstva financí nevíme nic. Lidé tak mohou čerpat jen z marketingových zpráv samotného ministra, což jak uznáte, není úplně objektivní.

Kde je důkladný rozbor fungování EET? Kde je důkladná a racionální revize fungování ministerstva financí? Nenávist zaslepuje, stejně jako oddané fanouškovství.

Předvolební debaty

Česká televize je organizuje dlouho a ráda. Ale neumí je dělat. O jednotlivých lídrech se nedozvíme vůbec nic. Debaty jsou jen nudným plácáním a točením se v kruhu. Kandidáti se chytají za slovíčka a moderátor takové debaty by se měl nazývat spíše trollem – tedy tím, kdo diskusi ubíjí a znepřehledňuje. Pokud by televize fungovala normálně, měli bychom dost jasný pohled na jednotlivé kandidáty dlouho dopředu a debaty by v této podobě nebyly nutné. Ale budiž. Vždyť i pořady jako Politické spektrum téměř nikdo nesleduje – je to jen úlitba statusu veřejnoprávnosti. Být politikem, vykašlu se na to a nechodím tam.

A ona vzývaná prezidentská debata moderovaná Světlanou Witowskou? To byla jen hra na vyváženost. Sice moderátorka nakladla oběma kandidátům rovnoměrně, ale jinak jsme se zase nic moc nedozvěděli. Jako obvykle se nedozvíme nic o motivacích jednotlivých kandidátů o jejich vizích a jejich konzistenci. Nikdo je nenutí se vyjádřit k problémům, co nejvíce zajímají voliče. Nikdo je nenutí vystoupit ze svých sociálních bublin. A tak Česká televize jen podporuje marketingový obraz jednotlivých kandidátů, neumí se dostat za líbivou fasádu. I když je fakt, že asi ani nechce a to je docela smutné.

Nálepkování

Falešné pojmenovávání lidí a jevů považuji za nejhorší a nejbrutálnější pochybení České televize. Ona by měla korigovat veřejnou debatu přesností a objektivností. Místo toho jen přispívá k vytváření falešných mýtů a dojmů. Dokonce je sama vytváří! Sveřepé označování některých politiků extrémně pravicovými je jen drobnost. ČT umí udělat radikála prakticky z kohokoliv – stačí jen ukázat prstem. Ale kde jsou důkazy pro taková tvrzení? Lidé si tak zvykají, že není třeba nikomu nic dokazovat.

Vidíme to obzvlášť u mladých aktivistů, kteří nemají problém označit kohokoliv za lháře, rasistu či extrémistu. Bez toho, že by měli jakoukoliv oporu pro tak ostrá slova. Že se ale s něčím tak neslušným setkáváme u redaktorů České televize, je na pováženou. Neštítí se onálepkovat klidně i prezidenta. Mimochodem i Česká televize svou neprofesionalitou přispěla k devalvaci slova populismus – ví ti, co tuto nálepku používají, co to skutečně znamená? Těžko…

Politici se ČT bojí a dojedou na to

Česká televize naprosto zásadně ovlivňuje férový politický souboj a tím ohrožuje demokracii. Opravdu nechápu, že politici na tuto hru přistupují. Jaksi některým nedochází, že dnes je redaktoři mohou milovat a podporovat, ale zítra může být vše jinak. Politici tak svou nečinností přispívají k rozvratu demokracie u nás a kopají si vlastní hrob. Hodně by o tom měl přemýšlet především Andrej Babiš, který redaktorům ČT leží v žaludku už dnes. Ale i ostatní – ostatně třeba předseda ODS Fiala, který normálně Českou televizi hájí a adoruje, už pocítil, že jeho ponižování u vrat Kavčích hor nemusí vždy stačit.

A my občané? Nevolme ty politiky, kteří mlčí k problematice veřejnoprávních médií. Celá ta squadra blahobytně se povalující na Kavčích horách je placena našimi penězi. Zasloužíme si tedy, aby k nám přistupovala s úctou, respektem a objektivně. Jak dlouho si to ještě necháme líbit?!

 

Další články, blogy, videa

Čím víc vnímám moderní dobu, tím víc mě to vrací zpátky. Zásahy do přírodních procesů v rámci zvyšování výnosů a "ochrany" přírody tu...
Někdo může lhát, jako když tiskne a projde mu to. Jiný nesmí ani špatně vypadat nebo nedejbože si splést pořadí barev na trikoloře.
Pamatujete se na velké haló ohledně šeků od Mariana Kotleby? Ten coby župan Bánskobystrického kraje rozdával na výročí vzniku Slovenského státu...
Demonstraci z 11. 3. 2023 jsem sledovala online. Sledovala jsem i sociální sítě a média po demonstraci. A své postřehy jsem shrnula do pár bodů.
Charita jako obchod s emocemi? Nejkrystaličtější důkaz úpadku západní společnosti hledejme v tom, jak funguje charita. Točí se v ní obrovské peníze a...
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.