Boj proti bylinkám je bojem proti svobodě!

"EU legislativa zavádí pro léčivé rostliny nepřiměřenou regulaci. Dochází k jejich vyjmutí z režimu potravin a odsunutí do vysoce omezujícího režimu, který byl šitý na míru pro průmyslové léky. Dále zakazuje užívat u potravin tvrzení, která by naznačovala jejich vliv na zdraví, s výjimkou tvrzení, která budou schválena Evropskou komisí." Toto je citát z výzvy proti institucionalizaci přístupu k rostlinným léčivým zdrojům v EU. Ano, nastal čas na to se semknout a začít bojovat proti tak bezprecedentnímu omezování svobody.
20. 3. 2013 00:00 | Link: http://www.evahrindova.cz/node/290

Celý text výzvy najdete na stránce www.nedejmesiprirodu.cz. Musím se přiznat, že je to iniciativa, ke které mám chuť se přihlásit. Je to tak krystalická ukázka nesmyslnosti aktivit EU, že už nevím, co by lépe ukazovalo, jak jsou politici mimo reálný život. Ne korupce, ne skandály jednotlivých politiků - ale odtrženost od reality stojí za klesající důvěrou v politiky a politiku.

A teď k těm bylinkám. Mám několik klientů, na které dopadá velmi intenzivně aktivistická politika EU a našich eurohujerských přicmrndávačů. Vidím každý den, jak neuvěřitelně je omezována svoboda lidí v přístupu ke svému zdraví. Opravdu nemůžete na žádný bylinný přípravek napsat, v čem vám uleví. Všimněte si toho - ani na pitomém šípkovém čaji nemůže být uvedeno, že pomáhá jednak při nachlazení, je vynikající proti infekcím, působí proti únavě. Tohle si žádný výrobce na obal netroufne dát, protože ho může někdo udat (většinou konkurence) a vy se stanete předmětem vyšetřování, jestli náhodou neporušujete nějaká nařízení EU a jestli náhodou netvrdíte něco, co není schváleným zdravotním tvrzením. Mí klienti si něčím takovým opravdu prošli. A to vyrábí naprosto neškodné přírodní věci, které pomáhají tam, kde už si lékař neví rady.

Když chcete uvádět zdravotní tvrzení, musíte mít klinické studie, ale ty jsou opravdu drahé a komplikované. To si opravdu mohou dovolit jen nadnárodní velké farmaceutické firmy. A tak velký trend, kdy se lidé logicky a rozumně obracejí zpátky k přírodě, se najednou začíná dostávat do ilegality. Něco, co lidem opravdu pomáhá, se šíří anonymně po internetu, lidé si své zkušenosti předávají neoficiální cestou a hlavně anonymně.

Někde jsem četla, že zákony by se měly tvořit teprve tehdy, až si to lidská zkušenost vyžádá a až bude existovat většinová shoda, že něco je třeba řešit legislativou. A jestliže většina lidí nechápe určitý zákon a prostě ho obchází, tak je to špatný a zbytečný zákon. Ukázkovým příkladem je přístup státu k marihuaně. I obyčejní lidé, kteří nikdy marihuanu nepotřebovali k nabuzení příjemných stavů (nejsou to žádní huliči), už dnes ví, že je to královská rostlina, která tisíce let lidem pomáhala a může pomáhat i dnes.

Stát slavnostně přijal zákon, že si někteří nemocní mohou marihuanu koupit v lékárně za nekřesťanské peníze. Výsledek bude nula nula nic. Protože si lidi pro svou potřebu marihuanu dávno pěstují na svých dvorcích a zahrádkách, vaří si masti, dělají si vývary. Ano, dělají to tetky a babky na venkově a na žádné svolení státu se fakt neptají. A je to tak správně. Tenhle zákon je fakt mimo mísu a za tím, jak to vnímá společnost, pokulhává o několik desítek koňských délek. Naplňuje mě to nadějí, že si lidi řeknou o svou svobodu a začnou se bouřit proti tak nesmyslným právním úpravám. Je fakt absurdní, aby se nutili podnikatelé investovat do klinických studií třeba na heřmánek! Bože, kam až to zajde. To budeme zase upalovat čarodějnice? Za to, že doporučují lidem žít zdravě a nerespektují u toho nařízení EU? To je ten pokrok?

Nejhorší na tom je, že omezování svobody je plíživé a nenápadné. Všichni se snažíme tak nějak přizpůsobit. Snažíme se dělat svoje a moc na sebe neupozorňovat. Ti, kteří na ten proces omezování svobody upozorňují dlouhodobě, jsou zesměšňování a napadáni. Raději se jich nezastáváme, aby ta nepřízeň nepadla i na nás. Necháváme politiky, ať si to dělají jak chtějí a tváříme se, že jsme nad věcí a že my tu špinavou politiku nepotřebujeme. CHYBA!

Potřebujeme politikům trochu zatnout tipec. Potřebujeme jim ukázat, že realita života je fakt někde jinde. Že jejich mlácení prázdné slámy fakt nikomu nepomáhá. Ukažme jim, že už by měli konečně začít dělat něco KONKRÉTNÍHO pro lidi. A přestat se vymlouvat na koaliční partnery, na legislativu - tak tu legislativu proboha změňte - na to jsme vás tam poslali!

Dnes jdu na besedu s jedním europoslancem a budu se ho ptát. Shodou okolností je to poslanec za ODS. Z té ODS, které raketově klesají preference a oni furt jen melou o návratu ke kořenům, ale skutek utek. Milá ODS - není toto náhodou věc, s kterou byste měli něco udělat? Vemte tu výzvu za svou a něco s tím udělejte, vraťte lidem kus svobody. Tady je příležitost, jak ukázat, že to s tím návratem ke kořenům myslíte vážně. Protože já se nechci dožít toho, že pití heřmánkového čaje bude ilegální činností a vše k tomu zatím pomalu spěje...

Eva Hrindová, 20. 3. 2013

Další články, blogy, videa

Sledovala jsem vyhlášení voleb se svou téměř osmdesátiletou maminkou a dobře jsme se bavily. Zajímavé bylo sledovat, kdo se jak ke svému úspěchu či...
Podle posledních oficiálních údajů začal prudce růst počet diagnostikovaných rakovin na 100 000 obyvatel. Jistě je na místě se nad strmým růstem...
Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není...
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu....
*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.